0
Kosár
Belépés
Regisztráció
Menü Kategóriák
kedvencek bejelentkezés
0
icon
icon
2024-as akcióink Kuponok
Van egy cikkem, feltöltöm most!
Élménybeszámolók

Sok élmény, kevés felszerelés

Hajnali riasztás zavarja fel a legmélyebb álmaimat. Hirtelen nem is tudom, hogy miért, és kinek a telefonja adja ezt az éles idegesítő zajt, ami elviselhetetlenül töri mag az elmúlt éjszaka nyugalmát. Pár hosszú másodperc és eszmélek, hogy az én telefonom! Az előző este beállított riasztásom az, ami kirobbantja az álmot szemeimből. Mindig nagy a dilemma ilyenkor, hogy keljek, vagy visszadőljek és elsumákoljam a hajnali horgászatot. Bizony, tervezett hajnali pergetésre készülök, ezért saját magammal kell megvívnom az aktuális csatát. A nap még nem kelt fel, épp hogy világosodik. Kinézek az ablakon, hogy valóban jó idő van-e, holott ezt már előző este az előrejelzések alapján megnéztem. Sokszor kell szembesülnöm azzal, hogy bár kedvezők az előrejelzések, de reggelre még is rossz időjárás fogad. Felhők nincsenek, szél sem fúj, akkor támadok!



Olyan eseteket hoznék fel most példaképp, amikor egy pecával, kevés cuccal indultam le pergetni. Legtöbb esetben csónakkal kergetem a ragadozó halakat, de vannak olyan esetek, amikor ez nem valósítható meg. Ilyenkor kell megfontolnunk, mit viszünk magunkkal és próbáljuk a cuccot minimalizálni.

Balaton

A fenti sorok egy balatoni hajnali pergetés első lépései voltak. Nyaralás alatt, ha van lehetőség, akkor mindig pergetek. Egy részt, mert szeretek ismeretlen vizeken pecázni, más részt, mert a hajnali horgászat nem vesz el időt a családi nyaralásból. Kell tudni milyen vízre megyünk, kicsit körbe kell szaglászni, hogy ott milyen halakra lehet pergetni és ennek fényében kell össze pakolni a felszerelést. Balatonon, az első cél halam a balin ilyen esetekben, amikor partról, vagy vízben állva kell becserkészni egy-két őnt. A másik, amire jó eséllyel pecázhatunk partól, vagy a vízből, a sügér. Az időjárás jót ígért, ráadásul a víz is meleg, ezért tudtam, hogy vízben gázolva közelebb tudok férni a jó pályákhoz. Ilyenkor tényleg csak kevés felszerelést tudunk vinni magunkkal és egy botot.



Egy bot? Na de milyen bot? Balinra vagy Sügérre finomítva?
Köztes megoldás kell, amivel az átlagos méretű 1-2 kg-os balin is biztonsággal megfogható, de sügérre is kellően érzékeny. Sügérre 1-3 gr súlyú csalikat kell vezetnünk és lehetőleg messzire dobnunk. Sőt balinra olykor 20 gr-os csalit kell nagyon messzire dobnunk.



Én a PredatorZ Oplus Frontline botot tettem be magamnak, egy 2000 es méretű Red Act orsónkkal felvértezve. A bot 7-20 gr dobósúllyal rendelkezik és 2.1m hosszú. Ez a bot valahol egy középút erre a horgászatra, balinra kiváló, jól dobhatók a csalik nagyobb távolságra, és nem túl kemény. Fárasztáskor jól dolgozik, hogy a fenekeszeg ne verje le magát a horogról, ami egy túl kemény bot esetében előfordulhatna. Azt is megjegyezném, hogy a kapások darab száma is nagyobb százalékban akad meg jól, mint egy keményebb bot esetében. A kisebb wobblerekre tökéletes, és még a sügerezéshez is használható. Bár hozzá teszem, hogy sügérre igazán élvezetes az UL botok használata. Ezt a botot a F&H televízióban jelenleg is futó CarpZoom Zona Balaton Flash részben be is mutatom. Akkor is tökéletesen kiszolgált minket!



Zsinór tekintetében Predator-Z Oplus Silent UL fonott zsinórt ajánlok 0.06 és 0.08 mm méretben, vastagabbat semmiképp nem. Ha vékony a zsinórunk, akkor nagyobb távolságra tudunk majd dobni. Kis csalikat vastag zsinórral nem tudjuk messzire dobni és az 1-2 gramm súlyú csalikat le sem tudnánk süllyeszteni a meder aljára. A vastagabb zsinór felhajtó ereje erősebb, mint a kapcsunkba lévő kis súly. Ez különösen a mélyebb vízű bányatavakban jelenthet problémát. Természetesen itt is tartani kell az egyensúly, hisz azt ne feledjük, hogy egy gyorsan vezetett csalit ha a balin villám gyorsan leüti, akkor bírnia kell a terhelést a zsinórnak is.



Tipp: A viszonylag lágyabb bot mellett gyengébb fék beállítást javaslok, amivel az kapások sikeres akadása növekedni fog. Ez természetesen a zsinórunkról némi kép leveszi a terhet a kapáskor.



Ha már csalikról beszéltünk előző sorokban, akkor ott még nagyobb az előttünk álló dilemma, hisz melyik kedvencet tegyük a dobozba? Idővel egy pergető horgász egyre több csalit vásárol magának, gyűlik a készlet, a dobozok száma növekszik. Könyörtelen döntést kell hoznunk, hisz pár kis doboz fér csak el a zsebünkben, vagy abban a kis táskában, amit épp a vízben tudunk hurcolni magunkkal. Balinra Predator-Z Lead Fish csalit nagyon szeretem, nagyon nagy távolságra dobható, és nagyon szereti a balin, főleg a Balatonon. A Predator-Z OPlus Variant-Cavalry hasonlóan távdobó csali, viszont a veretése az intenzívebb, vertikális horgászatra is kiválóan alkalmas. A Predator-Z Deep Minnow wobblerünk egy süllyedő csali, de klasszikus wobbler formájú, aminek kis terelőlapátja ad egy határozott veretést, de gyors sebességgel is bevontatható. Mivel süllyedő, azért ő is jól dobható. A Predator-Z Hard Minnow wobbblert akkor szoktam használni Balatonon, ha a balinok közel hozzánk vannak jelen. Ilyen esetben a rablások közelébe dobva, szintén gyorsan bevontatva lehet hatásos fegyver.



A balin horgászathoz mindig használok Predator-Z Oplus Fluorocarbon előkezsinórt, mert a víz tisztasága extrém, én azt vallom, hogy a balin kiváló látása miatt a színes zsinórunk zavaró lehet a számára.
Ha nem rabol a balin, nem találjuk őket, vagy sok esetben rabol, de nem tudjuk megfogni, akkor menekülő pálya lehet a sügerezés. Hál istennek nagyon erős az állomány a Balatonon, ezért rájuk mindenképp gondolok, ha pergetni készülők. Kínálatunkban, a Bit Dancer 5 cm-es változata, illetve az igazán UL pecára tervezett Mini Dancer gumihalunkat nagyon szeretik. Amikor stégről horgászok rájuk, akkor Predator-Z Oplus Crawbug plasztikunkat használom. Lágy csápjait függőlegesen emelgetve a stég lábai mellett, esetleg csónakok mellett mozgatom, aminek nem tud ellenállni.



Duna

Fiamnak és a lányomnak is van horgász engedélye és joggal teszik fel a kérdést nekem, hogy mért nem viszem őket pecázni? Jogos, be kell valljam, többször kellene őket is vinnem, ezért fiammal beterveztünk egy jó kis pergetést. Az időjárás némi kép elromlott, esős, borongós idő, széllel. Ettől rosszabb nem is jöhet! Nem engedjük, hogy kifogjon rajtunk, ezért az erdővel védett kis Dunára mentünk, ahol a sügereket vettük célba. Nem is vittünk magunkkal mást, a csak a fent említett kis gumicsodákat, pár kis dobozzal a zsebbe. Mind ketten egy-egy bottal, fluoro carbon zsinórral, tartalék kapcsokkal, fogóval. Bár már tudja kezelni a botot, orsót a fiam, azért első dobásoknál kellett kis útbaigazítás. Utána hagytam, hogy érezze, tanulja meg a saját bőrén, a használatot. Hamar bele lendült, de míg a szárnyait próbálgatta addig én kerestem a sügértanyákat. Kis pöccintést éreztem, de mivel fél szemmel a gyereket lestem, nem voltam biztos benne, hogy a parti kövezést éreztem, vagy hal volt a közelben. Vissza dobtam a csalimat és a kövezés mellett pöcögtettem, mikor érkezett egy határozott de nem túl erős ütés. Egy kis süllő volt a jelentkező, amit hamar vissza is engedtem. Sokat nem időztünk egy-egy helyen, mentünk kőrbe a part szélében és kerestük a lakat. Már kezdtem azt hinni, hogy nincs jó napunk, mikor egy sekélyebb öbölhöz értünk, ahol a víz fölé lógó lombok és a vízbe dőlt fák is voltak. Kisfiamnak kapása volt, sőt a kis sügér a lába előtt fordult le a horgáról. Nagyon bosszankodott, sok dobást követően végre kapása van, és nem tudja kifogni a halat. Milyen igazságtalanság! Próbáltam a letört hangulatát visszahozni, ezért a gumi csalikról a kapásról és minden egyéb dologról kezdtem neki beszélni. Hamar visszajött a lendület és elszántan dobált tovább. Kicsit később odébb ment pár métert és egész a part szélére horgászott, a hínár folt mellé. Hamar meg is jött neki az újabb jelentkező, ismét kapása volt és ezt már sikerült neki kezébe is venni. Nagyon szép kis csapót fogott, amit büszkén tartott a kezébe.



A kis sárga Mini Dancer csalit ezután nem is tudtam lecserélni a kapcsából, onnantól fogba csak abban hitt. A kitartása meghozta a szerencséjét, hisz egy helyváltoztatást követően ismét kapása volt.



Egy kisebb sügér után a botja karikába hajlott és a fék recsegett folyamatosan. Kiabált is nekem, hogy apa, kapásom van, és valami nagy van a horgon. A hal a part szélében felém vette az irányt és a tiszta vízben jól láttam, hogy egy szép tükörponty teszi próbára a fiamat és a felszerelést. Sajnos ebben a pillanatban meg is szűnt a harc, és a hal elment…leakadt. Ez ma már a második, ezt nehezményezte kis fiam. Nagyon felerősödött a kedve és a lendülete, és kitartóan szórta a pályát. Újból kapás érkezett! Látod apa, mondtam, hogy nem kell csalit cserélni, mert erre folyamatosan van kapásom. Ügyesen fárasztotta az előzőleg fogott sügerétől láthatóan komolyabb halat. Kisebb instrukciókat adtam neki, de végül sikeresen kivettük közösen a szép aranykárászt. Mérhetetlen boldogságot láttam rajta, sőt azt is mondta, hogy vigyük haza, mutassuk meg otthon is. Természetesen visszaengedtük, nem vittük haza. Nem ritka, hogy az UL peca alkalmával a kis csalikat keszegek, kárászok, pontyok is felveszik.



Az autómban szinte majdnem mindig van egy pár csali és egy bot. Vannak nagyon rövid pecáim, mert a gyerek mondjuk edzésen van, de még fél órát várni kell rá, akkor leszaladok a Dunára dobok párat. Van egy hely, közvetlen a város legforgalmasabb parti részén, ahol pimasz mód szinte az embereket lefröcskölve rabolnak a balinok rendszerint. Rettentő ravasz csapat és nagyon nehéz közülük elcsípni egyet-egyet. Egy eset alkalmával Predator-Z Asp Minnow wobbler akasztottam a kapocsba. Ez egy felúszó wobbler, viszonylag kisebb terelőlapátjának köszönhetően 50-80cm körül úszik, és bírja a gyors bevontatást. A partra 45 fokos szögben dobtam, mert láttam, hogy a balinok 15-50 méterre a sodrásban hajtják a küszöket. Talán a 20. dobásra jött a várva várt kapás, és a bevontatás lassítása hozta meg a fogatlan ragadozó támadási kedvét. Dobást követően, gyorsan kezdtem behúzni a wobblert és amikor fél távon járt, akkor belassítottam. Ebben a pillanatban szokás szerint a balin az alsó horog felől támadt és keresztbe kapta el a csalit. Igazi erős méretes balin táncolt a horgomon, egyből kitört és a sodrásba vette az irányt. Ahogy az előbb írtam, laza fékbeállítással balinozom, ezért sikerült is neki legalább 20 métert elrohannia. Utána már felmértem az erőviszonyokat ás megfogtam, lassan a part közelébe tereltem és óvatosan loptam a távolságot is.



Hasonló reményekkel vettem célba a komp lejáró melletti pályát, ahol szintén sok rablás fellelhető időnként. A bevált wobblert szántam nekik, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy lustaságból nem vettem le és még mindig rajta volt a zsinóromon. Teljesen part szélben vezettem a csalit, mert ott volt mozgás, rablás, amikor a vízből kiugorva jelentkezett az első kuncsaftom. Már akkor láttam, hogy ez nem a fogatlan harcosok közül lesz, egyértelmű volt a színéből, hogy bizony csukám van! Bevallom első kőrben megfordult a fejemben, hogy a 0.30 mm előkém az bírni fogja –e a fogakat, de szerencsémre jól akadt és csak a wobbler volt a szájában, a zsinór még nem. Nem volt óriás krokodil, de a kis vízben nagy vircsaft árán tudtam megszabadítani a wobblertől.



Fenti sorokkal remélem kedvet sikerült csinálni kis időre szóló rögtönzött pergetésekre, vagy akár a több órás parti vagy vízben állós cserkelésekre. Bízom benne, hogy hasznos termékeket és tanácsokat tudtam adni a tapasztalataim által. Ki szerettem volna hangsúlyozni a tudatos felkészülést, amikor el kell határoznunk mire és mivel akarunk horgászni. Van természetesen, hogy nem válik be a terv, olyankor én is arra gondolok, hogy amit otthon hagytam, az biztos meghozná a sikert, de nem baj, legközelebb az kerül be majd a dobozba.

Forrás: fisch.hu
   0   0 Ft Megrendelem
A kosár tartalma:
Kosár
Vásárlás folytatása Tovább a pénztárhoz
Az oldal böngészésével elfogadod, hogy cookie-kat használjunk, amiket jobb szolgáltatás nyújtás érdekében használunk fel. További információk