0
Kosár
Belépés
Regisztráció
Menü Kategóriák
kedvencek bejelentkezés
0
icon
icon
2024-as akcióink Kuponok
Van egy cikkem, feltöltöm most!
Feeder

Minőségi pelletkészítés házilag

Jó néhány éve megjelentek az első pelletek a horgászboltok polcain, és azóta már számtalan típus be is bizonyította fogósságát a vízparton. Amikor úgy érezzük, hogy nem fejlődik már tovább a piac, és azt gondoljuk, hogy már nem lehet újat kitalálni, mindig jön valami. A gyártók éveken keresztül a különböző ízekkel, méretekkel, színekkel tudtak variálni, de forradalmi újítással senki nem tudott előrukkolni. Erdei Attila azonban mégis kitalált valamit! A csodacsali fogósságához pedig nem fér kétség, amit az elmúlt években elért versenyeredményei is igazolják. Lássuk miről is van szó…

Tartalom…
Aki ismeri Erdei Attilát tudja, hogy rendkívül agilis, fanatikus horgász. Folyton azon töri a fejét, hogyan lehetne valami új és roppant fogós dolgot megvalósítani. Legyen az egy szerelék-összeállítás, horgászat közbeni csalivezetés, vagy jelen esetben egy csalikülönlegesség. A pelletkészítés körülbelül két évvel ezelőtt fogalmazódott meg benne. Egy olyan csalit szeretett volna csinálni, amivel eredményesen tud kifejezetten nagytestű halakat fogni, akár versenykörülmények között is. Rájött, hogy a legattraktívabb csali egyben a legfrissebb is, tehát a frissen, természetes összetevőkből (házilag) elkészített dolgok jobban felkeltik a halak érdeklősét. Elkezdte tehát tesztelni a különböző adalékokat, melyek szóba jöhetnek a pelletkészítés során. A kiindulási alapja az egész dolognak az volt, hogy a csalit nagytestű halaknak szánta. Ezek természetesen sokkal óvatosabbak és csak ritkán jelentkeznek pár perc elteltével a horgász etetésén. Vagyis többet kell rájuk várni, mint a kisebb társaikra. Logikus tehát, hogy egy nagyon lassan oldódó pellet sokkal hatékonyabb lehet, mint egy gyorsabban oldódó. Ezt a tulajdonságát a csali a hozzáadott tojásnak köszönheti. Röviden összefoglalva a dolgot, Attila egy úgynevezett pellet port talált ki, amit hasonlóképpen kell elkészíteni, mint egy bojlit. Tojást tartalmaz, tehát a hő hatására kicsapódott fehérje tartja össze a granulátumokat, egyben ez adja a csali rendkívül magas protein tartalmát is.

… és forma
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mitől lesz pellet formája a csalinak? Mert a bojlikészítésnél már jól ismert kinyomópisztoly nem alkalmas erre a célra. A szabályos hengerformát még csak-csak el lehet vele készíteni, de akkor még nem is beszéltünk a furatról, valamint a kis átmérőkről. A Mester azonban egy meglepetést tartogat a számunkra és mindössze 10 perc alatt elkészíti az azonos méretű, kifogástalan állapotú pelleteket. Attila egy tenyérnyi méretű eszközt használ a csali elkészítéséhez. Precíz ember lévén még azt is hozzáteszi, hogy a dobozban található pelletpor (100g) egy tojás hozzáadásával válik tökéletessé. Egy kiskanál olivaolaj, és egy kiskanál aroma kerül még a masszába. Ezt követően egy konyhai robotgéppel, mindössze fél perc alatt elvégzi az amúgy pepecselős műveletet. Ha ez megvan, egy speciális fatáblára helyezi a pellet alapját nyújtó, illatos tésztát, a pelletkészítő segítségével pedig elkezdi kiszaggatni a szabályos, átfúrt szemeket. Ezzel még nincs vége. A nyers és nedves pelletek felületét meghinti némi pelletporral. Ez majd később arra szolgál, hogy a vízben a csali felületéről valamennyi ízanyag leoldódjon, ínycsiklandozó felhőt képezve a horog körül, így mutatva utat a halknak az etetés felé. Utolsó és talán legizgalmasabb mozzanata az egésznek a hőkezelés, melyet Attila egy mikrohullámú sütőben végez. 650 W teljesítményen két perc alatt nyeri el végleges állagát a házi készítésű pellet. Saját szememmel győződhettem meg az eredményről és biztosíthatom önöket, hogy az egész procedúra nem tartott tovább 10 percnél. Ennyi ideje pedig mindenkinek van, és ha a páratlan hatékonyságot vesszük figyelembe, és módunk van rá, akkor megéri beszerezni egy ilyen ötletes szerszámot.

A mellékelt videó és képsorozatok segítségével, most már bárki egyszerűen tud horgászatához a saját igényeinek megfelelő, friss és bizonyítottan fogós, horgos pelletet készíteni. Ez a két nagyszerű termék segítséget nyújt a kísérletező kedvű horgászok egyéni ötleteinek megvalósításában is. A pelletpor három ízesített (méz, eper, hal) és egy natur változatban kapható. A pelletnyomó készülék pedig három különböző méretben készül (7, 9, és 11mm).

A pelletkészítés mozzanatai lépésről lépésre




Íme a Maros Mix EA Pelletpor, ez az alapja az egésznek



Öntsük a pelletport egy műanyag edénybe…





… és üssünk a tetejére egy darab tojást


Egy doboz Maros Mix pelletpor,
egy tojás hozzáadásával lesz tökéletes állagú





A minimális olaj elősegíti, hogy a pelletek véletlenül
se ragadjanak bele a nyomókészülékbe





Habár a pelletpor tartalmaz aromát is, nyugodtan
felturbózhatjuk egy kis Maros Mix Aktivátorral. Ennek
különlegessége, hogy jól bírja a hőkezelést.




… egy konyhai robotgéppel keverjük össze a tésztát





Következő lépésként, tegyük bele a fából készült
sablonba a már elkészült, nyers masszát…





…majd lentről felfelé haladva…





… a pelletnyomó segítségével, szaggassuk ki a
pelleteket





Erdei Attila ezúttal bebizonyította nekünk, hogy
mindössze 10 perc alatt lehet rendkívül fogós,
átfúrt pelletet készíteni házilag





A mellékelt videón pedig lépésről-lépésre
bemutatja nekünk, hogyan kell elkészíteni

Írta: Egedi Róbert
Fotók: Pintér Tamás
Videó: Antalóczy Tibor
Forrás: marosmix.hu
   0   0 Ft Megrendelem
A kosár tartalma:
Kosár
Vásárlás folytatása Tovább a pénztárhoz
Az oldal böngészésével elfogadod, hogy cookie-kat használjunk, amiket jobb szolgáltatás nyújtás érdekében használunk fel. További információk