0
Kosár
Belépés
Regisztráció
Menü Kategóriák
kedvencek bejelentkezés
0
icon
icon
2024-as akcióink Kuponok
Van egy cikkem, feltöltöm most!
Pergetés

A pergető tilalom utáni első apróságok

Az idei süllőző szezon sajnos nem úgy alakult, ahogy terveztem. A csapadékszegény időjárás és a kemény fagyok miatt a kedvenc helyeim télen teljesen üresek voltak a korábbi évekhez képest. Közeledett a márciusban kezdődő tilalmi időszak és aggódtam, hogy süllők nélkül maradok. Februárban azonban melegedés érkezett, ami meghozta a kapókedvet, viszont ennek ellenére nem voltam benne biztos, hogy elcsípek egy jó halat. Hogy sikerrel jártam-e, az kiderül a cikk végén.

Számomra a süllőzés legeredményesebb időszaka évek óta az év legrövidebb hónapjára (februárra) esik. A kisebb folyók ilyenkorra teljesen vízinövény mentessé válnak, ráadásul az októberi – novemberi ragadozó halas dömping is lecseng, így már nem kell versenyezni a parton a jó helyekért. A langyosodó időjárás ellenére a hóolvadás (már amennyi szokott lenni) ekkor még nem zavarosítja be a vizet drasztikusan, de a víz alatti látótávolságot kissé csökkenti.


Februári csendélet egy jó süllős szakaszról.



Talán ekkor a legszebb itt a naplemente.


A tavasz már a küszöbön toporzékol.

Ebben a kissé opálos vízben a süllők igen bátran táplálkoznak, főleg az élénk színű csalikat támadják előszeretettel, ezért az apró L&K DUO LOCK SNAP kapocs végébe akasztott WIZARD jig horogra fehér vagy rikító zöld műcsalit tűztem az esetek döntő többségében.


A horogra legtöbbször élénk színű L&K FLOATING LONG FLY műcsali került.



Erős és tűhegyes horog szükséges a csontos süllőszáj átütéséhez.



Hideg vízben a plasztik csali verhetetlen!


A pontos, precíz csalivezetéshez a vékony fonott zsinór szinte elengedhetetlen feltétel, hiszen minimális súlya és nyúlásmentessége elősegíti a meder és a kapások érzékelését. Előny továbbá a jó láthatóság (főként az UV zöld változatoknál), hiszen az ilyen sekély csatornákon használt 1- 2 grammos fejek lekoppanását nem biztos, hogy bot spicce jelzi számunkra. Ilyenkor a zsinór meglazulása, „beesése” mutatja, hogy a műcsali feneket ért. Innen (vízmélységtől függően persze) elég egy orsófordulatnyit emelni a csalin, majd megvárni, amíg újra leér. Az esetek döntő többségében ebben a szakaszban érkezik az áramütésszerű kapás. Ahhoz, hogy a zöld zsinór még véletlenül se keltsen gyanút a halakban, én mindig kötök elé 30-40 centi hosszú fluorocarbon előkét.


A WIZARD SAMURAI SPIN pergetőbot rendkívül érzékeny, de az 1- 2 grammos csalik fenékre érkezését nem könnyű észlelni…



…ezért is érdemes feltölteni a WIZARD SPIN II orsó fém dobját jól látható UV zöld fonott zsinórral.



A tökéletes láthatatlanság érdekében elengedhetetlen a fluorocarbon előke.


A cikk ezen részén felhívnám a figyelmet az etikus UL horgászat fontosságára. Sok olyan kis vízterület van hazánkban, ahol sajnos a süllők átlag mérete nem éri el a fogható méretet, így az élményszerzés ne abból álljon, hogy minél több apróságot megszúrjunk. Ezt persze könnyedén ki lehet küszöbölni a csali méretének növelésével, viszont akkor éppen az UL horgászat előnyeit veszítjük el. Egy szóval mindig törekedjünk a mértékletességre és a kíméletes bánásmódra!


Sajnos a legtöbb kis folyóban ez az átlagméret.



Süllőportré.



Ő egy sötétebb színű twistert kívánt meg.



Figyeljünk az apró részletekre is.



Az UL pergetés nem csak a kis halak megfogásáról szól!


Írta és Fotózta: Ország Bálint

A termékeket itt tudod megrendelni:

   0   0 Ft Megrendelem
A kosár tartalma:
Kosár
Vásárlás folytatása Tovább a pénztárhoz
Az oldal böngészésével elfogadod, hogy cookie-kat használjunk, amiket jobb szolgáltatás nyújtás érdekében használunk fel. További információk